Skip to content Skip to footer

Smrekovec opadavý – Larix decidua

SMREKOVEC OPADAVÝ

LATINSKÝ NÁZOV: Larix decidua

Smrekovec opadavý, ako už jeho názov napovedá, je strom zo strednej Európy, ktorý môžete ešte bežne stretnúť v našich zmiešaných lesoch, a to najmä v žľaboch a hustých lesoch, keďže im vyhovuje mäkká lesná pôda. Vzhľadom tento strom pripomína Céder. Kto raz v lese v jeseni spozoruje krásu skupiny smrekovcov rôznej výšky a veku nikdy na ten pohľad nezabudne. Žltooranžové vyžarujúce svetlo z ich ihličia svieti do diaľky vo farbách jesene pri modrej oblohe, pričom jeho zvesené vetvičky ladne vejú vo vetre. Kto má rád čistú dokonalosť lesnej prírody a obľubuje salamandry, tak tento strom sa stane preňho všetkým.

Výhoda týchto stromov je v tom, že sa dajú sadiť aj v trojici na jedno miesto. Smrekovec opadavý má rád spoločnosť svojich bratov po blízku a nemá rád znečistené prostredie. Ideálne je, ak by aj v parku rástli blízko seba. Ak teda uprednostňuješ spoločnosť pred samotou a máš rád čerstvý vzduch horského potoka, tento mini lesík si nájde miesto v tvojom srdci.

Spolu dokážeme vysadiť mnoho nových parkov s týmto krásnym ihličnanom. 

BIOTOP

Smrekovce sú naše jediné domáce opadavé ihličnany. Smrekovce čnejú do výšok presahujúcich 36m a dožívajú sa 200 rokov. Hrubá, nepriepustná kôra a tvrdé drevo smrekovcov odolávajú mrazom i lesným požiarom. Hoci smrekovce patria medzi ihličnany, na jeseň zhadzujú ihličie. Pochádza z chladnejších európskych, ázijských a severoamerických oblastí mierneho pásma na severnej pologuli. Smrekovec je dominantný strom sibírskych a kanadských severských lesov s veľmi štíhlou kužeľovitou korunou s pravidelnými, pomerne husto rozloženými konármi. Vyžaduje si vlhké a hlboké pôdy a voľný pohyb vzduchu. Kvitne v marci až apríli. Prirodzene je rozšírený v stredných Alpách, vo východných Sudetách a v dolinách Tatier.

HISTÓRIA

Jeho všeobecný názov “Larix” sa datuje viac ako 2000 rokov do doby prvého rímskeho cisára. Mnohí Vikingovia sa plavili na lodiach vyrobených zo sibírskeho smrekovca. Niektoré 800 ročné smrekovcové stavby stále stoja. Niektoré piliere na ktorých boli postavené Benátky sú zo stržňov smrekovca. Európsky smrek je pôvodom z hôr strednej Európy a bol zavedený do Veľkej Británie na začiatku 17. storočia pre drevné plantáže. Smrekovec bol súčasťou pohanských kremačných obradov.

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

  • Už v Antike bol Larix považovaný za rastlinu zvláštnu, vyznačujúcu sa veľkou silou. 
  • Vykurovanie smrekovcovými vetvičkami chránilo pred morom a inými infekčnými epidémiami. 
  • Sedenie na prehriatom smrekovcovom pni alebo konári pomáhalo pred hemoroidmi, alebo fistulami.
  • Smrekovcové drevo je trvanlivé a pevnejšie než drevo iných ihličnanov, pretože má vyšší obsah živice. Stáročia sa používalo ku stavbe domov, tiež na strešné šindle a výrobu nábytku.
  • Živica zo smrekovca sa používa na výrobu terpentínového oleja.
  • Smrekovcová silica sa využíva v aromaterapii, zahrieva, ukľudňuje a vyrovnáva srdce a myseľ. 
  • Pripisovaný význam: Odvaha, trúfalosť
  • TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI
  • Hovorí sa, že smrekovec chráni pred počarovaním a navodzuje videnia.
  •  Zohráva významnú úlohu v mytológii Sámov a obyvateľov Sibíra.
  • Smrekovec je stromom pôvabných a dobrých elfých bytostí, ktoré nad ním majú ochrannú moc. 
  • Nie je teda divu, že smrekovcové drevo bolo s obľubou používané k výrobe ochranných amuletov. 
  • Kelti si vešali kúsok smrekovcovej kôry na krk, aby ich chránil pred začarovaním. 
  • Vykurovanie smrekovcovým drevom či pálenie jeho ihličia dokázalo odvrátiť nepriaznivé vplyvy, čary a kúzla.  
  • Všetky časti stromu majú liečivé vlastnosti, ale najmä kvety a bobule.
  • Tekutá medovosfarbená živica je vhodná pri liečbe tuberkulózy. 
  • Bezdetné ženy kedysi verili, že im pomôže otehotnieť, keď strávia noc pod smrekovcom.
  • V mnohých eurázijských šamanských rituáloch sa “strom sveta” zobrazuje ako smrekovec. Medzi huby úzko spojené so smrekovcom patrí jedlý masliak smrekovcový, ktorý preberá informácie od stromu cez podhubie.

ZAUJÍMAVOSTI

  • Každý strom vyžaruje určitú energiu a prítomnosť smrekovca je mimoriadne upokojujúca a povznášajúca. Samičie kvety sú prekrásne červené a postupne tvrdnú, až z nich vzniknú drobné vajcovité šišky. Tie môžu na strome zostať i niekoľko rokov a pomôžu tento strom lepšie identifikovať. Samčie šišky smrekovca opadavého majú žltú farbu od peľu, ktorý produkujú. Samičie šišky sú červené, po opelení však ozelenejú a začnú rásť. Vo veľkomestách sa smrekovcom nedarí, pretože neznášajú výfukové a priemyselné plyny.
  • Európsky smrek je jediným domácim listnatým ihličnanom. Najmä v jarných časoch je európsky smrek veľmi atraktívnou rastlinou vďaka svojim ženským, červeným, kužeľovitým kvetom a svetlozeleným ihlám. Malé hnedé kužele dopĺňajú dekoratívny vzhľad konárov.

HOROSKOP

18.08.-27.08. – 04.02.-13.02.

Ľudia narodení v znamení smrekovca pôsobia dojmom značne sebaistého a rozhodného človeka, ktorý vie, čo chce a dokáže ísť za svojím cieľom i cez prekážky. Títo ľudia sa nikdy nestanú šedými myškami, pretože sa budú vždy od ostatných odlišovať. V minulosti sa v tomto znamení rodilo mnoho alchymistov, vedcov, astrológov, čarodejníc. Títo ľudia kedysi provokovali okolie svojimi názormi, a preto často končili ich životy upálením na hranici, pretože sa nikdy neznížili, aby svoje stanoviská odvolali. Slabou stránkou týchto ľudí je, že nevedia byť diplomati, – čo majú na jazyku, to povedia nahlas, čím si často narobia veľa nepriateľov. 

DUCHOVNÁ LIEČBA

K tomuto vzácnemu a posvätnému stromu prístup s láskou a úctou, objím jeho kmeň a srdcom sa nápoj na oduševnelého stromového ducha i na pôvabné a láskavé Elfie bytôstky. Popros o liečbu a iba dýchaj. Bude ti darovaná láskavosť, duševná čistota, duchovné poznanie a naladenie na prírodné zákonitosti. Múdre bytosti a sily budú stáť po tvojom boku pri napĺňaní Božieho plánu. Stromu vždy s úctou poďakuj.

Nebeský bazén je jazero ležiace v krátery. Arxan, Stredné Mongolsko