LATINSKÝ NÁZOV: Carpinus betulus
Hrab obyčajný, tak obyčajne znie jeho meno, zrejme, preto, že je to častý strom v našom okolí. Ľudia si z neho tvoria lesné ploty a mnohí si ho zamieňajú s bukom. Majú podobné sfarbenie a veľkosť listov. Buk ma, ale listy hladké a pevné, pričom Hrab ich má jemné a vejárovito skrčené. Hrab poskytuje obživu a úkryt mnohým vtákom a malým živočíchom v lese, ale na jeho mladých výhonkoch si pochutná aj lesná zver. Slúži, ako potrava pre mnoho motýľov a môr. Jeho drevo je najtvrdšie zo všetkých stromov rastúcich v miernom pásme, a preto ho ľudia často používajú na spracovanie a kúrenie. Pre hrab v podstate žiaden problém, keďže zo svojho skrúteného pňa dokáže vyhnať ďalšie nové konáre, ktoré mieria priamo do neba a časom zhrubnú, ako nové pne.
V krasoch možno na splavených svahoch pri cestách vidieť takéto prerezané kmene. Preto sa hrab používa aj na tvorbu v štýle bonsai, keďže je ľahko tvarovateľný, nenáročný a dobre znáša rez. Vo voľnej prírode možno pri cestách a krajoch lesa nájsť aj viac ako 50 ročné exempláre, ktoré sotva dosiahnu výšku jedného metra. Neustále spásanie mladých letorastov lesnou zverou a nedostatok svetla spôsobil jeho zakrpatený rast. Kto je prakticky, skromný, pracovitý, šľachetný a v živote nepotrebuje ukazovať svoje úspechy, lebo v živote tvrdo pracuje pre ostatných, tak potom tento strom je pre neho vhodný. Pretože mnoho ľudí navonok nenápadných je v srdci tvrdých, keďže prešli zväčša ťažkú cestu životom, ale nikdy sa nesťažujú a s pokorou v srdci rastú ďalej, ako Hrab, keď vyháňa stále nové vetvy. “Nikdy sa nevzdávaj, je krédo Hraba tak neobyčajného.
BIOTOP
Hrab pokrýva celú Európu, ale rastie tiež vo východnej Ázii v počte približne 30 – 40 druhov, v severnej Amerike, Kanade a na Floride. Všetky jeho druhy majú radi teplé podnebie. Tvorí porasty v listnatých lesoch s bohatým bylinným podrastom a v krovinách od nížin až do výšky 1300 metrov. Často sa im darí v tienistých zmiešaných dubových a bukových porastoch alebo vo svahovitých lesoch. Dôležitý lesný strom na čerstvých humóznych pôdach. Svojimi koreňmi vynikajúco drží svah. Hrab kvitne v apríli až v máji.
HISTÓRIA
Hraby boli jedny z posledných stromov, ktoré sa rozšírili po celej Európe. Historicky sa používalo ako palivové drevo, pretože sa dobre a rýchlo regeneruje, tiež pomaly horí pri vysokej teplote. Nazýva sa tiež Ironwood. Bolo tradičnou surovinou na výrobu drevených nápravových kolies a ozubených kolies v skorých ranných strojoch.
PRIPISOVANÝ VÝZNAM
– pokora a poddajnosť
TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI
Lístie mladého stromu sa na jeseň stáva zlato oranžovo-hnedým a často zostane na strome až do nového jarného rastu.
Kôra hrabu obsahuje prírodné zlúčeniny – taníny – polyfenoly, ktoré ju chránia pred ohrýzaním zverou. Zimné búrky môžu odviať semená až do diaľky 1 km.
ZAUJÍMAVOSTI
Tonikum z hrabu sa používa na úľavu od duševného a fyzického vyčerpania. Listy zastavujú krvácanie a zlepšujú hojenie rán. Vyplachovanie očí odvarom z hrabu pomáha liečiť infekciu a zmierňuje opuch. Vnútorná kôra pôsobí ako preháňadlo. Vyvarená kôra uľaví od bolesti svalov, reumatizme a bolestiach zubov. Masírovanie pokožky hlavy odvarom z kôry zmierňuje vypadávanie vlasov.