Skip to content Skip to footer

Javor horský

LATINSKÝ NÁZOV: Acer pseudoplatanus

Stretnúť v našich horách statný Javor horský, je doslova mytologický zážitok. Vrstvy jeho starej odlupujúcej kôry hýria mnohými farbami. Dopadajúce slnečné svetlo farby ešte viac zvýrazňuje. Javor horský v úctihodnom veku je doslova obývaný hmyzom, ktorý na strome našiel obživu aj ochranu, a to vďaka skvelému splynutiu s prostredím. Javor horský je robustný strom. V mladosti je jeho kôra hladká a zvýrazňuje jeho ženskosť. Často vidieť na mladších javoroch rôzne črty pripomínajúce ľudské črty tváre aj postavy. Môžete si to všimnúť hlavne pri tvarovaných stromoch v štýle bonsai, kde je práve javor a jeho rôzne variety tvarovaný do rôznych štýloch. Ak hľadáte jemné črty a nežnosť nájdete ich  určite u Javora.

BIOTOP

Javor patrí k rýchlorastúcim stromom a dožíva sa úctyhodných 500 rokov. Dorastá do výšky približne 35 metrov. Najlepšie sa mu darí vo vlhkých údolných lesoch a v hornatých oblastiach. Môžeme sa s ním stretnúť i v nadmorskej výške okolo tisíc metrov. V nižších polohách plodí takmer každoročne, vo vyšších polohách až po troch rokoch. Jeho kôra je šupinatá. Po celom svete nájdeme asi 250 druhov javorov, zvlášť obľúbené sú v Japonsku a v Kanade. Javor horský pochádza z hornatého územia južnej a strednej Európy a z kaukazských horských bukových zmiešaných lesoch, často vystupujúci po hranicu lesa. V nížinách je oveľa zriedkavejší. Sú obľúbenou pastvou pre včely. Javor kvitne v aprili a ž v máji.

Tento Javor horský – Acer pseudoplatanus, osamote pozoruje západ slnka na skalnom útese. Severné Írsko, grófstvo Antrim

HISTÓRIA

V Drietome rastie 200 ročný Javor horský a v roku 2008 bol vyhlásený za strom roku na Slovensku s výškou 22 metrov a obvodom kmeňa 5,9 metra. Tieto majestátne stromy sú naše stromy. Pochádzajú zo strednej Európy. V dávnych dobách mohli dokonca tvoriť väčšiu časť lesa na našom území. Žiaľ dnes stretávame týchto jedincov už len zriedkavo ojedinele, keďže v hlbokom lese často padnú za obeť holorubu alebo často nelegálnemu výrubu pri zvoze ostatného dreva. Postihol ich rovnaký osud ako Divoké čerešne, ktoré sa už takmer nadobro vytratili z našich lesov. Keďže ich drevo je obzvlášť cenné. Vážme si tento starý, často u nás nepovšimnutý prastarý strom z dávnych dôb. 

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Pôvodní obyvatelia Ameriky považovali javor za obetný strom – plný fantázie, nevšednosti a energie. V Anglicku sa traduje, že dieťa posadené pod vetvičku javora bude dlho žiť.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

Jeho sladká miazga sa môže extrahovať z kôry, ktorá sa používa ako alternatíva k javorového sirupu. Na jar kvitne tisíckami nektárom naplnených kvetov, ktoré včely absolútne zbožňujú. V korune stromov môžeme nájsť stovky vtákov hniezdiacich a vychovávajúcich svoje mláďatá, na kôre zase mnoho druhov lišajníkov, machu a rôzne druhy hmyzu.

Javor horský Acer pseudoplatanus
Veľmi staré javory pri prameni. Háj nezvyčajných stromov vytvára ponurý strašidelný dojem chodiacich skrčených stromov po rieke. Malá Ázia, Turecko.

ZAUJÍMAVOSTI 

Keď vrtuľky – hovorovo nazývané okrídlené plody opadávajú zo stromu, ich krídlo zachytáva vietor a otáčaním spomaľuje klesanie, čo umožňuje vetru, aby ich zaniesol ďalej od materského stromu. Bol zaznamenaný rekord zanesenia 4 km od materského stromu.

Odvar z javorových listov podporuje hojenie rán, obklad upokojí podráždené oči a uľaví boľavým prsiam dojčiacich matiek. Čaj z kôry lieči infekcie obličiek, prechladnutie a zápal priedušiek.

Javor bol známy aj severoamerickým indiánom, ktorí pili čaj z javorovej kôry proti parazitom.

Už na papyrusovom zvitku spred 4000 rokov spísanom Egypťanmi sa tradovalo o javore ako o dôležitej liečivej rastline.  – Píšu o tom ako, keby naši predkovia pred vynájdením papyrusu tento strom ani nepoznali.  Česť ich pamiatke.

KELTSKÝ HOROSKOP

12.1.- 24.1. –  15.7. – 25.7. 

Ctižiadostivý a vášnivý – taký je človek, ktorý je narodený v rozmedzí týchto dátumov.

Veľmi príťažlivý, ale má v sebe niečo, čo zabraňuje získať si priateľstvo. Je preňho charakterický kľud a vyrovnanosť. Nekomplikuje si zbytočne život.V myslení aj v jednaní je pomalší a má sklon k moralizovaniu. Je priamočiary, otvorený a štedrý. Je obratný v riadení ľudí. Rád je vo vedúcich pozíciách a nerád sa niekomu podriaďuje. Má zdravý úsudok, šikovné ruky, zmysel pre humor a praktické veci. Život s ním, je celkom príjemný, nakoľko je schopný mnoho vykonať a obetovať sa v prospech svojich blízkych. V citoch je vášnivý a rýchlo vzplanie. V prípade úspešného výberu partnera dokáže rodine vytvoriť také podmienky, že vzájomná láska a úcta prežije briliantovú svadbu. Je však treba mať s ním trpezlivosť. 

DUCHOVNÁ LIEČBA

Jemne vstup do aury stromu, ktorá sa nachádza jeden až dva kroky pod jeho naširšími vetvami. Vysvetli mu svoj zámer. Otvor svoje srdce a prepoj sa s ním. Prístup k stromu, pohladkaj ho a popros o liečbu. Strom drž v objatí alebo sa oň opri chrbtom, splyň s pulzujúcim tepom stromu a dýchaj s ním. 

Javor nám dáva uvoľnenie, chladí, ukľudňuje a privodí rovnováhu. Vracia stratenú životnú silu a zbavuje zatrpknutosti. K javoru by mali chodiť pre posilnenie a ochranu hlavne deti, pretože je pre ne najpriaznivejším stromom.

Acer stevenii, staroveký 250-ročný obrovský strom s dutinou a koreňovými uzlami, neďaleko hory Ai Petri, Krym
Japonské javory – Acer palmatum Vytvorený bonsajový les