Skip to content Skip to footer

Lipa malolistá

LATINSKÝ NÁZOV: Tilia cordata

Lipa je strom zaľúbených a strom úžitku. Navonok nenápadná lipa so statným vyrovnaným kmeňom je strom úžitku. Zrejme, preto si získala srdcia našich ľudí. Lipový med je vynikajúci, ale stará lipa je tiež ostrovom pre mnoho druhov hmyzu, chrobákov, húseníc a samozrejme vtákov, ktorí tu nachádzajú obživu aj hniezdisko. Tento strom je vhodný pre rodinné tipy ako symbol ich lásky a večnosti. Ideálny rodinný strom, ktorý môže žiť ešte stovky rokov a byť užitočná pre život.

BIOTOP

Rod vznešenej lipy zahŕňa 30 druhov stromov. Je to spravidla veľmi pekný, statný listnatý strom s opadavými listami, vysoký asi 30 až 40 metrov, s košatou, nepravidelne tvarovanou korunou. Korene stromu siahajú veľmi hlboko a sú pevne spojené s pôdou. Lipa rastie pomerne roztrúsené v teplých dubovo – hrabových lesoch, najmä na čerstvých, hlbších pôdach. Často sa vysádza popri cestách a v parkoch.  Dožíva sa 500 až 1000 rokov, pričom prvýkrát kvitne asi v 40. rokoch a jej kvety prenikavo a sladko voňajú. Lipa kvitne v júni až v júli.  Lipový nektár premieňajú včely na sladký voňavý med. Rozšírená je v miernom pásme severnej pologule, v Európe, Východnej a Severnej Amerike a Ázii.

HISTÓRIA

Lipa kráľa Mateja je lipa veľkolistá a rastie v parku Bojnického zámku. Má viac ako 700 rokov. Obvod jej kmeňa je 11 metrov pri výške stromu 9 metrov. Európania majú k lipám  romantický a nostalgický vzťah. Uprostred typickej nemeckej dediny musí rásť lipa, pod ktorou sa schádzajú jej obyvatelia, ktorá je symbolickým srdcom celej komunity. Tiež na Slovensku často rastie v obciach v strede dediny Lipa, obyčajne pri kostole alebo na rázcestí. 

Úzka alej so starými lipami začiatkom jesene, Warin, Nemecko

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Manželská láska, ľúbostný vzťah, „strom milencov“

Lipa sa považuje za symbol Slovenska, Česka a Slovinska.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

 • V slovenskej mytológii bola lipa posvätný strom.
 • Hovorí sa, že lipa chráni pred nešťastím a úderom blesku.
 • Pohanské božstvá údajne obývali lipy, ale nahradila ich Panna Mária a jej obraz sa neraz objavoval v tmavých korunách stromu lipy. 
 • Podľa povier, blesk nikdy neudrie do lipy, preto sa ľudia pod ňou skrývali za búrky.
 • Lipa je známa svojou znášanlivosťou, pohostinstvom, symbolizuje nežnosť a jemnosť slovanskej povahy. 
 • Ako symbol ochrany bola vysadená v našej krajine na všetkých významných miestach.
 •  Lipa sa doslova túli k ľudským domovom.

ZAUJÍMAVOSTI

 • Odvar z kvetov užívaný vnútorne zmierňuje nervové ťažkosti, epilepsiu, vysoký krvný tlak, nespavosť, migrény, horúčkovité prechladnutie, kašeľ a bolesti hrdla.
 • Pôsobí antisepticky a protizápalovo.
 • Pri použití zvonku prináša úľavu popraskanej alebo podráždenej koži a po bodnutí hmyzom.
 • Drevo zmierňuje ochorenia pečene a žlčníka a celulitídu. 
 • Menej známe o lipe je, že jej kvety riedia krv.
 • Využíva sa pri liečbe zápalu žíl, srdcových ochorení a aterosklerózy.
 • Pomáha pri silnom strese a nespavosti.
 • Pre deti je vhodný do kúpeľa pripraviť odvar z lipových kvetov. 
 • Blahodarne účinky má lipové uhlie, ktoré na seba viaže jedy a choroboplodné zárodky až do deväťdesiat násobku vlastného objemu.
 • Lipa malolistá obsahuje látky podobne vitamínu E, má účinky potopudné, močopudné, spazmolytické a žlčopudné. Užíva sa pri horúčkach a chorobách z nachladnutia.
 • Šťava z listov lipy sa kedysi používala k odstraňovaniu škvŕn a vrások na tvári, ale takisto aj proti vypadávaniu vlasov. Nálevom z listov sa kloktadlo a liečili sa ním poranené a zapálené ďasná.
 • Odporúčanie: Kvety zbierame najlepší tretí deň po rozkvete, kedy je obsah účinných látok najvyšší. Oberajú sa celé súkvetia

LIPA V MÁGII

V Európe má lipa výnimočné postavenie ako ochranný strom. Nosením kôry z lipy sa predchádza otrave, listy a kvety sa používajú pri kúzlach lásky. Pre šťastie sa nosia figúrky vyrezávané z lipového dreva. Lipa je považovaná za strom nesmrteľnosti a jej listy sa používajú pri kúzlach tohto zamerania. Lipový nektár je opojný. Obsahuje totiž rastlinný cukor manózu a, keď to s ním včely preženú, zmalátnejú, často ich potom nájdeme, ako zmätene lezú pod stromom.

STROMOVÝ HOROSKOP 

11.03.-20.03. – 13.09.- 22.09.

Zasnená a trpezlivá je osoba narodená v znamení lipy. V živote sa jej dostáva úspechu a uznania, no napriek tomu je nespokojná. Rada sníva o trvale zaistenom postavení a o živote plnom pohodlia. Pritom to nepotrebuje a je schopná žiť v akýchkoľvek podmienkach. Všade dokáže vytvoriť atmosféru dokonalej domácej pohody a jednanie s ňou je príjemné. Je praktická, kľudná, láskavá a trochu pesimistická. Nie je ochotná robiť ústupky. Iba ťažko sa dá odhaliť, čo si práve praje. Vždy trpezlivo počúva a vžíva sa do pocitov druhého. Na druhej strane sa snaží ovládnuť, a to i v láske. Dokáže v nej vytvoriť veľa pekného, sama však uspokojenie nenachádza. Býva žiarlivá, ale pokiaľ nájde partnera podľa svojich predstáv, môže jej manželstvo vrátiť rovnováhu a zbaviť rozporov.

DUCHOVNÁ LIEČBA

Vstup do aury stromu, pohlaď kmeň a jemne sa k nemu pripútaj srdcovou čakrou, zhlboka dýchaj. S každým nádychom si vizuálne predstavuj, ako do tvojho duchovného srdca prúdi úžasná, láskyplná, liečivá a očistná energia, ktorá sa s výdychom rozlieva po celom tvojom tele a prúdi do každej bunky, hojí všetky tvoje citové jazvy a rany a zároveň naplní tvoje srdce radosťou, nehou a láskavosťou. Stromový duch lipy je úzko spojený s ľudskou dušou, dáva jej pocit bezpečia, stability a harmónie.

Jesenná slnečná scenéria v lipovom parku