Skip to content Skip to footer

Buk lesný

LATINSKÝ NÁZOV: Fagus sylvatica

Buk je krásny statný strom, ktorý rastie až do výšky 50 metrov a dožíva sa hravo 150 -200 rokov. Vo vhodných podmienkach aj 500 rokov. Jeho hladká sivá  kôra a hustá vysoká koruna z neho robí majestátny silný strom, ktorý odoláva ľahko vetru, snehu i výkyvom počasia. Buk lesný patrí medzi húževnaté stromy a patrí do každého lesu v našej zemepisnej šírke. Ak rastie v zmiešaných lesoch a má dostatočný priestor pre rast, vytvorí nádhernú korunu, pričom jeho kupolovité klenuté konáre vyzerajú naozaj majestátne. Z takéhoto buku ide úcta a hlboký rešpekt. Na jeseň sa jeho lesklé lístie zafarbí do žltej a oranžovej, aby sa ešte ku koncu jesene zafarbil do krásnej medenej. Vekom buk vytvára v kmeni dutiny, v ktorých sa zabývajú vtáky, hmyz a iné živočíchy. Statný buk tvorí veľké množstvo bukvíc, ktoré slúžia ako potrava pre zvieratá.

BIOTOP

Buk lesný tvorí lesy a  uprednostňuje dobre prevlhčené pôdy bohaté na živiny v strednom, až severnom pásme. Rastie tiež na pieskovitých a vápenatých pôdach, a to od nížin do výšky 1500 m. Vyskytuje sa v celej Európe, s výnimkou východoeurópskej roviny a najsevernejších častí.  Prírodné rozpätie sa rozprestiera od južného Švédska po severnú Sicíliu, západne do Francúzska, južného Anglicka, severného Portugalska, stredného Španielska a od východu po severozápadné Turecko, kde sa pretína s orientálnym bukom – Fagus orientalis, ktorý ho nahrádza ďalej na východ. Má rád slnko, ale znáša aj polotieň. Často sa sadí ako solitér v parkoch, ale je vhodný aj do záhrad, ktoré disponujú väčším priestorom.

Obnažené prepletené korene veľmi starého európskeho buka Fagus sylvatica v lese neďaleko Viedne – Rakúsko

HISTÓRIA

V minulosti sa suchou destiláciou bukového dreva vyrábal metanol – drevný lieh a bol aj materiálom na výrobu drevoplynu.

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Buk sa spája s prastarými poznatkami a rozvíja tvorivosť, vodcovstvo a spoločnosť. Symbolizuje toleranciu. Spája sa so ženskosťou.

Listy buku zmierňujú opuchy alebo sa môžu povariť a použiť ako liečivý obklad. Odvar z kôry zmierňuje pľúcne ťažkosti, v minulosti sa používal na liečbu tuberkulózy a na prečistenie krvi. Obklady z odvaru listov pomáhajú pri omrzlinách a popáleninách.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

Fagus bol keltský boh bukov.

Pražené bukvice slúžia ako náhrada kávy.

ZAUJÍMAVOSTI

Buk neplodí semená každý rok. Čas bukvíc nastáva asi raz za päť rokov a zvieratá ako jelene, divé prasatá, jazvece, myši a veveričky sa ich nemôžu nabažiť, pretože po iné roky je táto lahôdka veľkou vzácnosťou.

Buk lesný je v podnebí strednej Európy najužitočnejší listnatý strom. V nenarušených podmienkach predstavuje bukový les najvyšší organizovaný vegetačný typ. Bukvice klíčia

iba keď sú prikryté opadnutým lístím – patria k plodom, ktoré klíčia v tme. Na rozširovaní buka lesného sa podieľajú lesné zvieratá,  predovšetkým veveričky a sojky, ktoré na jeseň plody zbierajú, schovávajú ich do skrýš, z ktorých mnohé zabudnuté vyklíčia. ČAS KVITNUTIA: apríl až máj

 KELTSKÝ HOROSKOP

14.6.-23.6. – 12.12. – 21.12.

Impulzívny a prezieravý. Má príjemný vzhľad a jednanie. Napriek tomu, že je živej povahy, pohybuje sa veľmi elegantne. Nerobí si s ničím veľké starosti a ľahko zvláda všetky životné problémy. Je náročný, ctižiadostivý a schopný, no zároveň vie byť impulzívny a oslňujúci. Veľmi dobre vie, čo chce, Svoje ciele dosahuje pomerne ľahko a, keď mu niečo nevyjde, neláme si nad tým hlavu. Nie je lakomý. S osudom sa vždy tak trochu zahráva, ale aj napriek tomu sa naňho dá spoľahnúť. V myslení a rozhodovaní vychádza skôr z intuície než zo zásad. Je originálnym plný fantázie a podnikavosti. V láske je opatrný, stály a prezieravý. Vie veľmi dobre zvažovať klady a zápory, väčšinou si dobre vyberie a zriedkavo sa mýli. Spoločný život s ním, ale nie je úplne jednoduchý. Chce, aby sa v manželstve o neho starali a jednali s ním tak, ako si to praje on.

Buk – Fagus sylvatica na kriedových útesoch ostrova Rujána v Baltské more, Nemecko