Skip to content Skip to footer

FAQ – Otázky a odpovede

FAQ – Otázky a odpovede

Prečo je dôležite vypestovať strom zo semena? 

STROM zo semienka pestovaný doma za oknom bude mať omnoho väčšiu silu a silné prepojenie s človekom, ktorý ho vypestoval. 

Aký STROM si vybrať?

Pri každom z dvanástich stromov je krátky úvodný popis o charaktere a význame jednotlivých stromov. Podľa popisu stromov si tak človek ľahko nájde svojmu srdcu blízky STROM. 

Je ťažké vypestovať STROM zo semena?

Áno je to výzva, preto sme stromy rozdelili do troch skupín – nenáročné, menej náročné, náročné. 

Čo ak mi semená nevyklíčia?

V tomto prípade vám pošleme nový balíček semien za cenu poštovného.

Čo ak mi strom zomrie do troch rokov?

V takomto prípade Vám darujeme jeden z našich láskou vypestovaných stromov pri vysádzaní do parku po troch rokoch. 

Zvládne človek vypestovať strom aj bez záhradníckych zručností?

Ak človek začne s pestovaním rastlín na okne, vyberie si nenáročné rastliny, ako kaktusy alebo sukulenty. Bonsaje a stromy zo semena sú náročnejšie na pestovanie, keďže je potrebné vytvoriť podmienky, ako sú vonku za oknom. Preto je potrebné strom otužovať, ale zároveň chrániť pred priamym slnkom, mrazom a silným vetrom, dodržiavať pravidelnú zálievku a vedieť zakročiť v prípade útoku škodcov, alebo chorôb. 

Ako si vybrať kvetináče?

Vybrali sme pre vás terakotové kvetináče s podmiskou, ktoré ručne maľujeme s ekologickými farbami vhodnými do interiéru a k maľovaniu detských hračiek. Stačí si vybrať jednu z farieb.

Ak chcem maľované kvetináče?

Ak si prajete aj maľbu, stačí si zvoliť príplatok – Ručne maľované. ktoré ručne maľujeme s ekologickými farbami vhodnými do interiéru a k maľovaniu detských hračiek. Stačí si vybrať jednu z farieb. Ich kúpou podporíte miestnych umelcov a deti z miestnych škôl. Nie je možné si určiť vzor a štýl. Všetky diela sú originály. 

Budete nám s pestovaním pomáhať?

Áno, vytvorili sme prehľadný návod na pestovanie s videom a fotkami, kde stratifikáciu a sadenie ľahko zvládnete. Krabička obsahuje všetky potrebné komponenty na úspešné pestovanie stromu zo semena. 

Budete k dispozícii online?

Áno, na našom chate sme k dispozícii.

Padanie klíčnych rastlín – ako mu predchádzať?

Padanie klíčnych rastlín je bežný jav u vzchádzajúcich semenáčikov. Preto sme vybrali vhodný rašelinový substrát s pridaním vermikompostu, mykorhíznych húb a piesku. V krabičke nájdete aj keramzit, ktorý zabráni státiu vody v kvetináči a následnému hnitiu koreňov v premočenom substráte. Piesok prevzdušní substrát a uľahčí odtok vody zo substrátu. Mykorhízne huby zlepšia rast koreňov a podporujú tvorbu malých vlásočníc. Ako fungicíd použijeme prípravok Clonoplus, zložený z húb rodu Clonostachys, ktoré sa bežne vyskytujú v pôde.

Majú semená stromov certifikát o pôvode?

Áno, všetky semená majú certifikát pôvodu a sú starostlivo vyberané v prvotriednej kvalite.

Kde vysadíme stromy po troch rokoch?

Každý, kto bude mať záujem, si môže vo svojom kraji zakúpiť priestor o rozlohe 100 m2 od našej organizácie Ekočlovek n.o., vo forme prevodu podielov našej organizácie a stať sa tak jej spoluvlastníkom. Podmienkou spustenia projektu v kraji, je dostatočný počet záujemcov ( v počte 80 ľudí) na jeden hektár pozemku. Počet ľudí, ktorí pestujú stromček na svojom okne, v tvojom kraji, budeme aktualizovať na stránke.

Bude STROM po vysadení patriť mne? 

Áno, STROM bude naďalej patriť tebe. Pred výsadbou a kúpou svojho priestoru je však potrebné súhlasiť s podmienkami organizácie a stanovami spoločného priestoru. Nakoľko nám ide o zachovanie týchto stromov aj pre ďalšie generácie. Chceme, aby sa stromy dožili svojho úctyhodného veku, vypracovali sme podmienky, ktoré zamedzia akejkoľvek špekulácii, prevode, predaja, alebo vyvlastnenia pozemku. Vytvorili sme stanovy, ktoré zaručia, aby priestor bol po 20 rokoch, alebo podľa možnosti aj skôr, úplne otvorený pre verejnosť. V prvých rokoch bude priestor v noci zamknutý, aby sme stromčeky a rastliny chránili, kým sú ešte najviac zraniteľné.

Môžem si vo svojom priestore postaviť stan?

V každom parku bude spoločný priestor s vysadenými ovocnými a lesnými kríkmi o rozlohe 2000m2, kde bude vybudovaný altánok a studňa na vodu. Každá komunita 80 ľudí sa už môže ďalej dohodnúť na zveľadení tohto priestoru. Stanovanie bude povolené. 

Môžem v parku stavať?

Nie, v parku nie je možné stavať žiadne budovy, prístrešky, ohniská, skleníky a ani inak ho znečisťovať vecným odpadom.

Môžem v parku zakladať oheň? 

Iba na mieste na tom určenom, a to v mieste pri altánku. 

Môžem strom zoťať po dosiahnutí jeho zrelého veku?

Nie, aj keď strom bude tvoj, v stanovách pred výsadbou v parku sa zaviažeš, že strom bude slúžiť ľuďom a môže v tichosti dožiť na tomto mieste.

Môžem strom s mojim miestom predať?

Áno, je možné previesť svoj podiel na inú osobu, avšak so súhlasom pôvodných podmienok. 

Čo ak poruším podmienky a svoj priestor zanesiem odpadom, prípadne ho začnem používať na iné účely?

V tom prípade budete musieť priestor vypratať a opustiť, pričom Vám bude vrátená predom dohodnutá čiastka za odstúpenie od zmluvy a spätný predaj podielu organizácii, keďže tento park je o stromoch.

Bude park oplotený? 

Áno, bude oplotený v prvých 20 rokoch, kým vytvoríme dostatočný živý plot a stromy poriadne zosilnejú. 

Čo sa stane s plotom po 20 rokoch? 

Plot bude ďalej použitý na inom projekte, keďže bude postavený bez použitia betónu s použitím zemných skrutiek. 

Bude park verejný?

Áno, park bude verejný, avšak dostatočne chránený.

Prečo si nemôžem kúpiť podiel pozemku a zapísať ho v katastri ako vlastník?

Pretože takto by mohlo ľahko dôjsť k machinácii, odkúpeniu podielov vlastníkov, deleniu pozemku medzi potomkov pri dedení a následnému si nárokovaniu vlastníckeho práva k pozemku a tým aj k STROMU. Potom by už nič nezastavilo človeka s motorovou pílou v ruke. 

Poznámka: Kým my sadíme tieto svety, každou minutou zmizne na Zemi 15 000m2 dažďového pralesa. Na Zemi už zostáva len menej ako 10% pôvodných lesov a aj tie sú v ohrození. Preto sme prišli so systémom, kde všetky stromy bude vlastniť organizácia a tú budú tvoriť ľudia, ktorým na prírode záleží. Náš hlas bude silný, ale čo je hlavné, myšlienka bude zhmotnená do prekrásneho obrazu premeny priestoru, kde bude môcť v pokoji rásť 80 statných stromov obkolesených pestrou a rozmanitou prírodou.

Čo robiť s ďalšími dvoma stromami, ktoré mi ostanú?

Krabička obsahuje tri maľované kvetináče pre tri stromy. Ak budeš naozaj úspešný a všetky tri stromy prežijú, môžeme ich vysadiť v spoločnom priestore parku, alebo pri stromoch ako javor, borovica, buk, hrab alebo smrekovec, tvarovať priamo na pozemku v štýle bonsai. Niektoré druhy, ako napríklad smrekovce môžeme vysadiť aj v trojici na jedno miesto.

Môžeme ich tiež vysadiť v alejách, pri domoch, v parkoch a všade tam, kde je pre ne voľné miesto. Samozrejme, je potrebné predtým upovedomiť majiteľov pozemkov, či už štát, kraj, obec, alebo mesto a myslieť na to, že všetky stromy, ktoré sú v zozname, sú dlhoveké a dorastajú do výšky nad 20 metrov. 

Čo v prípade, že mám viac stromov a chcem si ich zasadiť v parku? 

V takomto prípade si môžete zakúpiť viac miest pre stromy.

Môžem vlastniť väčšiu plochu v parku, ako 100m2?

Áno, pokiaľ na nich vysadíte ďalšie stromy.

Koľko bude stáť jedno miesto? 

Počítame pri dnešných cenách pozemkov, stavbe plotu, vŕtaní studni, terénnych úpravách a s výstavbou altánku s cenou okolo 500€ za 100m2. Na západnom Slovensku sa cena môže ešte zvýšiť z dôvodu vyšších cien pozemkov, na východe naopak mierne znížiť. 

Bude aj lacnejšia varianta?

Áno, zvažujeme aj túto variantu v spolupráci s krajom, avšak vzhľadom na nevlastnenie pozemku nebudeme vedieť zaručiť nedotknuteľnosť týchto stromov.

Čo ak si chcem vysadiť stromy pri svojom dome a o miesto nemám záujem?

V tom prípade sme radi, že stromy sa rozplynú voľne po krajine a vytvoria mnoho ostrovov biodiverzity a krásných miest po našej Zemi. 

Prečo spojenie STROM, VESMÍR a ČLOVEK?

Na túto otázku si musí zodpovedať každý sám. 

Je strom živý?

Áno, strom je živý tvor, ktorý cíti cez svoje korene, počuje cez popraskanú kôru a dokonca aj vidí cez svoje listy. Spolupracuje s okolím a všetkými živlami a je to jeden ucelený organizmus, v dospelosti čítajúci niekoľko stoviek druhov hmyzu. Pričom pod zemou živí doslova celý podzemný svet. Preto je potrebné sa k STROMOM správať úctivo a slušne. 

Môžem vo svojom priestore sadiť aj iné rastliny, alebo kríky? 

Áno, samozrejme, práve o to ide, vytvárať lesné poschodia. Zo začiatku bude maličký strom v priestore sám a tým umožní ostatným rastlinam rásť. Je len na tebe, aký obraz stvoríš. Môže byť zložený z byliniek, kvetov, zeleniny, tráv, nízkych kríkov, alebo len ako čistý trávnik. 

Môžem si svoj priestor oplotiť? 

Nie, nie je možné priestor ďalej oplocovať. Je ale možné vysadiť živý plot z nízkokmenných okrasných rastlín a kríkov. 

Môžem na pozemku sadiť akýkoľvek rastlinný materiál?

Nie, nie je možné sadiť popínavé rastliny, invázne druhy a rýchlo sa šíriace vetrom a podzemnou koreňovou sústavou, z dôvodu ich možnej prevahy v budúcnosti nad okolitými rastlinami a zničením celého obrazu. 

Môžem vysádzať v parku okrasné rastliny?

Áno, ale treba byť obozretný pred zavlečením škodcov, alebo chorôb do priestoru parku,. hlavne pri nakupovaní importovaných rastlín.

Môžem v parku používať chemické postreky?

Nie, v parku nie je možne používať chemické postreky a herbicídy. 

Môžem si pri strome umiestniť lavičku?

Áno, parková lavička je vhodná, nakoľko je to lesný park. 

Môžem si v svojom priestore postaviť z dreva sedenie so stolom alebo altánok?

Nie, altánok so sedením je v spoločnom priestore, chceme zanechať atmosféru parku. 

Môžem si v parku postaviť mohylu z kameňa alebo z dreva?

Áno, pokiaľ nebude použitý pri stavbe žiadny betón. 

Kto sa o parky bude starať?

Komunita a správca zvolený komunitou. Organizácia Ekočlovek n.o. nebude zasahovať pri dodržaní podmienok do správy parku. Aj keď budeme nápomocní pri pestovaní, riešení problémov a občianskych a právnych sporoch. 

Môžem chodiť do parku so psom?

Áno, ale vzhľadom na to, že je to záhrada z mnohými rastlinami, nie je možné psa pustiť na voľno.

Je možné chovať zvieratá v parku? 

Nie, pretože by sa tým narušila krehká rovnováha parku. 

Bude sa konať v parku aj spoločenská akcia?

Áno, každý rok sa uskutoční stretnutie všetkých členov v jednotlivých parkoch súčasne. Presný dátum a spôsob zatiaľ nie je známy. 

Bude aj nejaká skupina, kde budem môcť komunikovať medzi sebou?

Áno, je zriadená skupina “Môj strom” na Facebooku, kde môžete voľne diskutovať medzi sebou. Každá komunita si vytvorí tiež svoju vlastnú miestnosť, kde môžu voľne diskutovať o svojom projekte. 

Budem musieť prispievať do chodu parku počas roka?

Je možné, že správa parku si bude vyžadovať menšiu čiastku ročne na opravy, alebo úpravy, na tento účel si môžete zriadiť účet ako komunita v počte 80 ľudí a tiež si zvolite správcu, ktorý na park bude dohliadať a s financiami narábať. Správca bude v úzkom kontakte s organizáciou Ekočlovek n.o. V každom prípade správu parku prevezme do svojich rúk komunita parku, nakoľko nie je v našich silách spravovať tieto parky. 

Kto bude platiť daň za pozemok?

Daň za pozemok platí oragnizácia Ekočlovek n.o. a tá sa ďalej rozpočíta medzi užívateľov parku. 

Nebolo by lepšie sadiť rovno dvojmetrové stromy a predbehnúť takto čas? 

Určite by to bolo jednoduchšie, ale my vyznávame teóriu, že:

“Strom na okne zo semena vypestovaný, bude s Vami previazaný.”

Ak máte ďalšie otázky,  k dispozícii je Vám chat, alebo zanechajte správu. Ďakujeme