Skip to content Skip to footer

Céder libanonský

LATINSKÝ NÁZOV:  Cedrus libani

Patrí do rodu Cedrus z čeľade Pinaceae

Najstarší céder s obvodom 15 metrov má približne 2500 rokov

Céder je majestátny strom, dožívajúci sa 500 až 1500 rokov. Majestátny Céder vyráža dych jeho prekrásnym ihličím a geometrickým rozložením koruny. Jeho farba v silnom slnku je úchvatná. Stretneme ho najmä v južnej Európe vysádzaný v parkoch, na parkoviskách okolo ciest, ale aj pri domoch. Céder je strom pre bohémov, pre ľudí, ktorí majú radi dokonalosť. Pretože céder je naozaj dokonalý strom. V našej zemepisnej šírke bol donedávna ťažšie pestovateľný, keďže má rad teplo a slnko, keďže pochádza z juhovýchodu – Blízky východ.

Pred tisíckami rokov Cédrové lesy tvorili tieto krajiny, no keďže ich drevo bolo vzácne a oni boli tak krásne, boli ako ináč zoťaté. Väčšina krajiny už nikdy nebola zalesnená, Pôdu a pôdny život odvial vietor a odplavila voda. Z krajiny vznikla púšť, bez vody a bez života. Prečo si ľudia žijúci v našej oblasti neuvedomujú, že to môže byť časom osud aj našej krajiny? Mnoho prírodných javov sa deje tak pomaly a nenápadne, že často už uvidíme len výsledok, žiaľ ten je často definitívny, keďže tento mikrosvet sa tvoril desaťtisíce rokov.

Biotop

Jeho domovom je Libanon, Sýria a východné Turecko. Hoci sa od staroveku nachádza na rôznych miestach okolo Stredozemného mora. V Turecku sa vyskytuje od západných pohorí Taurus, východné po provinciu Hayat; v blízkosti Čierneho mora. Na juhu je častejší než v strednej Európe, kde sa vysádza v parkoch a záhradách s miernejšou klímou. Stále zelené ihlice zotrvávajú na strome dve až tri vegetačné obdobia. Céder sa dožíva viac ako 500 rokov.

Cédre Libanonu, krásny prastarý cédrový les v horách, pokojná krajina rezervácie národného parku, dedina Bsharre, severne od Libanonu

HISTÓRIA 

Cédre sú známe v starovekom umení a literatúre ako symboly moci a dlhovekosti. Libanonský céder je mnohokrát citovaný v náboženstve a mytológii. Okrem svojej významnej úlohy v epose Gilgameša je céder považovaný za svetový strom v niekoľkých mytologických pasážach. Ničenie cédrových hájov je vnímané ako zničenie svetových impérií – Ako koniec jednej histórie. Škoda, že po nich už len pohroma. Céder bol dovezený do Egypta za vlády kráľa 4. dynastie Sneferu, cca 2613-2589 pred našim letopočtom.

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Drevo má príjemnú vôňu, ktorá zostáva v dreve mnoho po rokov a používa sa aj v parfumoch. Keďže kôra a listy majú antiseptické vlastnosti, uľahčujú vykašliavanie, odvar je vhodný pri horúčke, reumatizme, chrípke a zápaloch horných dýchacích ciest. Židovskí kňazi používali cédrovú kôru na liečbu lepry. List symbolizuje nesmrteľnosť, toleranciu, očistu, ochranu a večný život. Miesto, ktoré vydrží jeho dlhovekosť, je kľúčové.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

  • Hovorí sa tiež, že prvý Cedrus libani v Británii bol skutočne vysadený kráľovnou Alžbetou I. počas jej vlády.
  • V epose Gilgameša je epizóda s názvom Lesná cesta, v ktorej kráľ Uruk, Gilgameš upiera oči na libanonský cédrový les, tak hustý, že svetlo môže sotva preniknúť do jeho lístia.
  • Z dreva obrovského lesa chcel mocný kráľ zvečniť svoje meno tým, že počas svojho života postavil veľké množstvo stavieb.
  • Okrem toho sa slovo Céder spomína v Biblii, celkovo 103 krát! Škoda, že ostali už len slová a naozajstný strom už v týchto krajinách pomaly nevidieť.
  • Keď sa vrátime do oblasti mytológie, niektoré fiktívne texty považujú tento cédrový strom za posvätný “Svetový strom”, ktorý spustí apokalypsu, keď vyhynie.
Libanonský céder pri ceste

ZAUJÍMAVOSTI

Céder je národný strom Libanonu, vyobrazený je na štátnom znaku a vlajke. Pod cédrom šišky nenájdete, rozpadnú sa ešte na strome. Živica a esenciálne oleje z cédra libanonského sú veľmi cenné extrakty. Používajú sa aj ako odpudzovače hmyzu. Budete musieť byť trpezliví, ak chcete začať pestovať céder Libanonu. Stromy začínajú kvitnúť po dovŕšení 25 až 30 rokov. Pričom strom začne vytvárať šišky až po štyridsiatich rokoch.  Po sedemdesiatich rokoch sa rast cédru prudko spomalí. Céder kvitne na jeseň.

KELTSKÝ HOROSKOP

9.2 – 18.2. – 14.8. – 23.8.

Iniciatívny, túžiaci po dobrodružstve. Vyznačuje sa dynamikou, sebaistotou, pracovitosťou, tvorivosťou predovšetkým v oblastiach vedy a umenia. Má rád hudbu. Je sympatický, stále usmievavý, rád imponuje svojmu okoliu. Srší nápadmi a iniciatívou, ale nie je diplomat. Nepozná opatrnosť, je priamy, otvorený. Často sa zapletá do nepredvídaných a dobrodružných situácií. Je veľmi vnímavý a citlivý. Má rád pohodlie, ale prepych nepotrebuje. V majetkových otázkach je rozvážny. V milostnom živote je však nesmelý, jemný a citlivý. Má vrodenú inteligenciu a odpor k pretvárke. Medzi ľuďmi, ako je on je veľa hrdinov a mučeníkov.

Céder Libanonský – Cedrus libani – Krymský polostrov, jeden z posledných mohykánov