Skip to content Skip to footer

Dub letný

LATINSKÝ NÁZOV – Quercus robur

Nie, nadarmo sa hovorí, “Statný ako dub”. Dub je strom, ktorý kadečo vydrží. Už od maličkého semenáčika vidieť, že z neho bude raz statný strom. Je silný a húževnatý a len tak sa nenechá zlomiť, a ak aj áno, vyrazí znovu a bude pokračovať až, kým nenaplní svoje posolstvo. Nezastaví ho ani úder bleskom, ani vyhorená dutina naplnená vodou. Nedovolí hubám zasiahnuť jeho vnútro a účinne sa proti nim ubráni.

Dožije sa v pokoji 300 rokov, ale môže sa dožiť aj úctyhodných 1200 rokov ako mnoho jedincov ešte žijúcich naprieč celou Zemou. Koľko ľudských osudov pod jeho korunou sa odohralo za tak dlhú dobu? Koľko smútku a radosti videl počas svojho rastu? Takýto strom si zaslúži našu úctu. Pretože ON, je kronika našej minulosti. Kronika osudov ľudských duší. Dub obýva 284 druhov hmyzu a slúži ako príbytok pre lesné živočíchy. Je to v podstate jeden ucelený ostrov plný biodiverzity. Pričom na jeho plodoch si pochutnávajú jelene, kačice, diviaky, jazvece, veverice, myši a holuby.

BIOTOP

Dub je veľmi odolný a statný strom, ktorý disponuje obrovskou životnou energiou. Práve, preto je nazývaný “kráľom lesa”. Opadavý, dlhoveký, pomaly rastúci, listnatý strom, dorastajúci do výšky 25 metrov. Rastie najmä na kyprých alebo vlhkých pôdach. Znáša veľké klimatické extrémy. Kvitne v máji a v júni. Dub je dôležitý európsky lesný strom. Rastie v miernom a subtropickom pásme severnej pologule, zriedka v horských oblastiach trópov.

Všeobecne je rozšírený v Európe, najmä v nížinách od severného Ruska až po juhozápadné Španielsko. Pozoruhodný je vek tohto stromu, ktorý dosahuje hornú hranicu života listnatého stromu.  Duby žijú oveľa dlhšie ako buky alebo lipy. Dožívajú sa okolo 1000 rokov, pričom si zachovávajú typický tvar koruny. Korene dubu siahajú do zeme tak hlboko, ako je široká jeho koruna stromu. Predstavujú tak dokonalý symbol Boha, ktorého sily zasahujú rovnakou mierou do nebies, zeme i podsvetia. Duby najradšej rastú na križovatkách vodných žíl. Veľmi hrubá a silná kôra chráni dub pred teplom a pomáha mu prežiť lesné požiare. Mnohé staré duby na verejných miestach  sú chránené.

HISTÓRIA

Dubové drevo je veľmi tvrdé a odolné voči vode, niet divu, že veľká časť európskych a hlavne anglických dubových lesov padlo za obeť lodnému staviteľstvu. Naši predkovia dub považovali za posvätný strom a uctievali ho. V starovekom Ríme každý, kto zachránil život jeho obyvateľovi vo vojne, dostal korunu z dubových listov. Dub v slovenskej obci Dubinné má vyše 800 rokov, jeho obvod pri zemi je viac ako 12 metrov.

Dub, ktorého vek sa odhaduje na 700-800 rokov.

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Druidi spájali dub s ochranou, úspechom, plodnosťou, so zdravím a šťastnou náhodou. Dubienky sa používali ako zázračné amulety. Verilo sa, že šum dubového lístia a v ňom ukryté vtáčiky – oriešky prinášajú prorocké správy. Dubová kôra pomáha liečiť krvácanie z konečníka, maternicové krvácanie a zápaly tráviaceho traktu. Obklady z odvaru z dubovej kôry zmierňujú kŕčové žily, zápaly očí, vyrážky, svrbenie a ekzém. Kloktanie prináša úľavu pri boľavom hrdle a angíne. Masťami sa liečia hemoroidy a ľahšie popáleniny. Kôra pomletá na prášok je účinná pri nosových polypoch a ekzéme. Kôru môžu nahradiť dubienky, keď sa použijú v menších množstvách. Aj žalude sa využívajú pri starostlivosti o kožu, zlepšujú trávenie, udržiavajú zdravé kosti a pomáhajú zabrániť rozvoju cukrovky. Duby sú od nepamäti uctievané ako symbol lásky, sily a vytrvalosti. Dub je symbolom 80. výročia svadby.

ZAUJÍMAVOSTI

  • Počas búrky je lepšie sa dubom vyhnúť, pretože do nich často udierajú blesky. 
  • U dubov je zaujímavé, že na jeseň neopadáva všetko jeho lístie.
  • Po prvý raz môže kľudne rozkvitnúť, keď už iné stromy umierajú, najskôr však v štyridsiatich rokoch. No pokiaľ nemá dostatok svetla, môže vykvitnúť až v sedemdesiatich alebo osemdesiatich rokoch. 
  • Na dubových listoch sú časté tzv. Dubienky, ktoré vyvoláva istý hmyz. Dubienky sú bohaté na triesloviny. V minulosti sa z dubienok vyrábal atrament.
  • Duby sú často poskrúcané a hrčovité a mávajú zlomené konáre alebo bývajú bútľavé. Pre iné stromy by takéto poškodenia znamenali istú smrť, ale duby sa škodcom v podobe hmyzu, húb a iných chorôb dokážu chemicky brániť.
Starý Dub letný – Quercus robur rastúci na pasienkoch. Jeho kmeň je nízky z dôvodu neustáleho spásania v mladom veku.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

Dub bol posvätným stromom našich predkov, ale i všetkých národov, ktoré ho poznali. Podľa jednej gréckej bájky bol prvým stromom, ktorí bol stvorený a z neho sa neskôr narodili ľudia. Odvar z dubovej kôry sa podával, ako prvá pomoc pri otrave jedlom. Pôsobil však iba vtedy, kým sa toxické látky nachádzali v žalúdku.

DUCHOVNÁ LIEČBA

Objím zdravý, silný kmeň dubu a vnútorným zrakom si predstavuj, ako z tvojich nôh vyrastajú dlhé, silné korene a pevne a hlboko sa zakoreňujú do Matky Zeme. Nadýchni sa koreňovou čakrou a následne vydychuj do celého tela (niekoľkokrát), potom sa “prepoj” so stromom 3.čakrou (v oblasti pupku) a pritom rytmicky voľne dýchaj. Dub posilňuje našu vôľu, dynamiku, odvahu a daruje nám obrovskú životnú silu a vitalitu. Privádza nás tak do kontaktu s našim vnútorným zdrojom sily a pravej identity.

Keltský horoskop

20.03.- 21.03.

Ľudia narodený v znamení duba sú veľmi dominantní, bojovní jedinci. K problémom sa vždy stavajú čelom a prekážky odstraňujú razantne, ale s čistým svedomím. Slabou stránkou tohto znamenia je neústupnosť a tvrdohlavosť, často i čiernobiele vnímanie sveta. Väčšinou sa teší dobrému zdraviu, pozor, ale treba dávať na úrazy a nehody.

Krásne rozložené konáre statného duba