Skip to content Skip to footer

Platan javorolistý – Platanus Acerifolia

PLATAN JAVOROLISTÝ

LATINSKÝ NÁZOV: Platanus x hybrida acerifolia

Platan – majestátny vysoký estét s prekrásnou svetlou kôrou, ktorá postupne jeho vekom bledne. Platany sú u nás rozšírené ako parkové stromy, odolné voči nečistému vzduchu. Sú krásne a nenáročné. Ich kmeň, aj keď je časom z veľkej časti dutý, udrží mohutné konáre vzpriamene. Platan vydrží aj dlhšie obdobie bez vody, preto je často vysádzaný v južnejších oblastiach Európy ako mestský strom. Ak máš rád čistotu a čisté línie, platan ti určite prirastie k srdcu. Jeho kôra je azda zo všetkých stromov najpríjemnejšia, a to hlavne vo vysokom veku, keď už zhodí všetky šupiny.

BIOTOP

Platan javorolistý je mohutný listnatý strom, vysoký viac ako 30 až 40 metrov s korunou v priemere 30 metrov. Je to pomerne rýchlo rastúci strom. Lepšie znáša prašnými, škodlivinami a plynmi znečistené prostredie ako iné dreviny. To je dôvod, prečo ho uprednostňujú vo veľkých mestách ako parkový strom, alejí i pozdĺž ulíc. Jeho silné korene môžu zdvihnúť chodník v meste a veľké, kožnaté, jasne zelené listy dokážu upchať aj menšie kanály. Vyskytuje sa v juhovýchodnej Európe, juhozápadnej Ázii, v Severnej a Strednej Amerike. Vo voľnej prírode ho však veľmi nenájdete. Platan kvitne v máji.

HISTÓRIA

Znamienko x v latinskom názve platana označuje kríženca, v tomto prípade medzi platanom západným zo severnej Ameriky a východným, ktorý je doma v juhovýchodnej Európe a severozápadnej Ázii. Do západnej Európy ho doviezli zberatelia rastlín a k ich skríženiu prišlo pravdepodobne koncom 17.storočia. No nie je jasné, či sa tak stalo v Anglicku, Španielsku alebo vo Francúzsku. Nie je rozšírený iba v Európe. Európski usadlíci ho zaniesli do Severnej Ameriky, početný je napríklad v Ontariu. 

  • Slávny lekár antického Grécka Hippokrates učil svojich študentov medicíny pod starým platanom na ostrove Kos.
  • V dnešnom juhozápadnom Turecku, kedysi osídleným starými Grékmi sa nachádza platanový háj zasvätený najvyššiemu bohovi Diovi. 
  • Kňazi v starovekom Arménsku vykladali veštby podľa pohybu vetiev posvätného platanu.
  • V Perzii bol zase platan strážnym stromom kráľov. 
  • Platan bol v ľudovej tradícii spájaný so Slnkom a Lunou, podsvetím i nebom a značil rovnováhu protikladov.
  • Galovia platili za platany červeným vínom.

PRIPISOVANÝ VÝZNAM – Genialita

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

Vincent van Gogh rád maľoval v tieni platanu.

Vnútorná kôra platanu má sťahujúce účinky a slúži na vyvolanie vracania a ako preháňadlo. Vhodný je ako tonizujúci odvar na liečbu dyzentérie, infekcií močových ciest, na umývanie rán, zapálených vredov alebo dojčenských vyrážok. Odvar z koreňa a kôry je dobrý kúpeľ na nohy a zmierňuje reumatizmus. Kloktadlo pripravené zo zmesi kôry platana a gledíčie pomáha pri zachrípnutí a boľavom hrdle.

ZAUJÍMAVOSTI

Ak je jeho kôra pokrytá nečistotami, platan sa ich dokáže ľahko zbaviť prirodzeným odlupovaním kôry, čo je v mestskom prostredí veľmi užitočná vlastnosť. Kôra väčšiny stromov síce praská, ale neodlupuje sa pravidelne. Kôra platanu opadáva pravidelne v plochých šupinách a odhaľuje novú kôru.  S opadávajúcou kôrou sa odstráni špina a prach. Tak môže platan dobre prežiť aj v mestách so znečisteným ovzduším. Názor, že ide o kríženca platana východného a platana západného potvrdzuje znak, že na dlhých visiacich stopkách sa vyvíjajú zväčša iba 2 guľovité súplodia, pričom u rodičovských druhov sú 3 alebo 1.  Ďalej fakt, že platan javorolistý je hybrid, potvrdzuje tvar jeho veľkých listov, strata zväzkov chlpov v pazuchách listových žiliek ako i odlupovanie borky. 

DUCHOVNÁ LIEČBA

Vnútorne sa prepoj s nymfou platanu, objím kmeň, voľne dýchaj a preciťuj ako do každej bunky tvojho tela preniká kľud, harmónia a vnútorná rovnováha. Energia tohto stromu je totiž vznešená a kráľovská. Nezabudni stromu poďakovať.