Skip to content Skip to footer

Javor horský – Acer pseudoplatanus

JAVOR HORSKÝ – Klen

LATINSKÝ NÁZOV: Acer pseudoplatanus

Stretnúť v našich horách statný javor horský, je doslova mytologický zážitok. Vrstvy jeho starej odlupujúcej kôry hýria mnohými farbami. Dopadajúce slnečné svetlo farby ešte viac zvýrazňuje. Javor horský v úctyhodnom veku je doslova obývaný hmyzom, ktorý na strome našiel obživu aj ochranu, a to vďaka skvelému splynutiu s prostredím. V mladosti je kôra javora hladká, neskôr šupinatá, pričom zvýrazňuje jeho ženskosť. Často vidieť na mladších javoroch rôzne črty pripomínajúce ľudské črty tváre aj postavy. Môžete si to všimnúť hlavne pri tvarovaných stromoch v štýle bonsaj, kde je práve javor a jeho rôzne varianty tvarovaný do rôznych štýlov. Takže pokiaľ hľadáte jemné črty a nežnosť nájdete ich určite u javora.

BIOTOP

Javor patrí k rýchlorastúcim stromom a dožíva sa približne 500 rokov. Dorastá do výšky približne 35 metrov. Najlepšie sa mu darí vo vlhkých údolných lesoch a v hornatých oblastiach. Avšak, môžeme sa s ním stretnúť i v nadmorskej výške okolo tisíc metrov. V nižších polohách plodí takmer každoročne, vo vyšších polohách až po troch rokoch. Po celom svete nájdeme asi 250 druhov javorov, zvlášť obľúbené sú v Japonsku a v Kanade. Javor horský pochádza z hornatého územia južnej a strednej Európy a z kaukazských horských, bukových zmiešaných lesov, často vystupujúci po hranicu lesa. V nížinách je oveľa zriedkavejší. Sú obľúbenou pastvou pre včely.

Javor kvitne v apríli až v máji.

Tento Javor horský – Acer pseudoplatanus, osamote pozoruje západ slnka na skalnom útese. Severné Írsko, grófstvo Antrim

HISTÓRIA

V Drietome rastie 200 ročný javor horský a v roku 2008 bol na Slovensku vyhlásený za strom roku s výškou 22 metrov a obvodom kmeňa 5,9 metra. Tieto majestátne stromy sú naše stromy, keďže pochádzajú zo strednej Európy. V dávnych dobách mohli dokonca tvoriť väčšiu časť lesa na našom území. Žiaľ, dnes stretávame týchto jedincov už len zriedkavo, keďže v hlbokom lese často padnú za obeť holorubu, alebo často nelegálnemu výrubu pri zvoze ostatného dreva. Postihol ich rovnaký osud ako divoké čerešne, ktoré sa už takmer nadobro vytratili z našich lesov, keďže ich drevo je obzvlášť cenné. Vážme si tento starý, často u nás nepovšimnutý prastarý strom z dávnych dôb. 

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Pôvodní obyvatelia Ameriky považovali javor za obetný strom – plný fantázie, nevšednosti a energie. V Anglicku sa traduje, že dieťa posadené pod vetvičku javora bude dlho žiť.

TAJOMSTVÁ A ZVLÁŠTNOSTI

Jeho sladká miazga sa môže extrahovať z kôry, ktorá sa používa ako alternatíva javorového sirupu. Na jar kvitne tisíckami nektárom naplnených kvetov, ktoré včely zbožňujú.

V korune stromov môžeme nájsť stovky vtákov hniezdiacich a vychovávajúcich svoje mláďatá, na kôre zase mnoho druhov lišajníkov, machu a rôzne druhy hmyzu.

Javor horský Acer pseudoplatanus
Veľmi staré javory pri prameni. Háj nezvyčajných stromov vytvára ponurý strašidelný dojem chodiacich skrčených stromov po rieke. Malá Ázia, Turecko.

ZAUJÍMAVOSTI 

Keď vrtuľky – hovorovo nazývané okrídlené plody opadávajú zo stromu, ich krídlo zachytáva vietor a otáčaním spomaľuje klesanie, čo umožňuje vetru, aby ich zaniesol ďalej od materského stromu. Bol zaznamenaný rekord zanesenia 4 km od materského stromu.

Odvar z javorových listov podporuje hojenie rán. Obklad upokojí podráždené oči a uľaví boľavým prsiam dojčiacich matiek. Čaj z kôry lieči infekcie obličiek, prechladnutie a zápal priedušiek.

Javor bol známy aj severoamerickým indiánom, ktorí pili čaj z javorovej kôry proti parazitom.

Už na papyrusovom zvitku spred 4000 rokov spísanom Egypťanmi sa tradovalo o javore ako o dôležitej liečivej rastline. Píšu o tom ako keby naši predkovia pred vynájdením papyrusu tento strom ani nepoznali.  Česť ich pamiatke.

KELTSKÝ HOROSKOP

12.1.- 24.1. –  15.7. – 25.7. 

Ctižiadostivý a vášnivý – taký je človek, ktorý je narodený v rozmedzí týchto dátumov.

Veľmi príťažlivý, ale má v sebe niečo, čo zabraňuje získať si priateľstvo. Je preňho charakteristický kľud a vyrovnanosť. Nekomplikuje si zbytočne život. V myslení aj v jednaní je pomalší a má sklon k moralizovaniu. Je priamočiary, otvorený a štedrý. Je obratný v riadení ľudí. Rád je vo vedúcich pozíciách a nerád sa niekomu podriaďuje. Má zdravý úsudok, šikovné ruky, zmysel pre humor a praktické veci. Život s ním, je celkom príjemný, nakoľko je schopný mnoho vykonať a obetovať sa v prospech svojich blízkych. V citoch je vášnivý a rýchlo vzplanie. V prípade úspešného výberu partnera dokáže rodine vytvoriť také podmienky, že vzájomná láska a úcta prežije briliantovú svadbu. Je však treba mať s ním trpezlivosť. 

DUCHOVNÁ LIEČBA

Jemne vstúp do aury stromu, ktorá sa nachádza jeden až dva kroky pod jeho najširšími vetvami. Vysvetli mu svoj zámer. Otvor svoje srdce a prepoj sa s ním. Pristúp k stromu, pohladkaj ho a popros o liečbu. Strom drž v objatí alebo sa oň opri chrbtom, splyň s pulzujúcim tepom stromu a dýchaj s ním. 

Javor nám dáva uvoľnenie, chladí, ukľudňuje a privodí rovnováhu. Vracia stratenú životnú silu a zbavuje zatrpknutosti. K javoru by mali chodiť pre posilnenie a ochranu hlavne deti, pretože je pre ne najpriaznivejším stromom.

Acer stevenii, staroveký 250-ročný obrovský strom s dutinou a koreňovými uzlami, neďaleko hory Ai Petri, Krym
Japonské javory – Acer palmatum Vytvorený bonsajový les