Skip to content Skip to footer

Borovica čierna

LATINSKÝ NÁZOV: Pinus nigra

Borovica čierna je magický strom, čítajúca viac ako sto druhov. Borovica je strom tvarovateľný a prispôsobiteľný. Vydrží v podstate akékoľvek podmienky, ale miluje svetlé miesta na skalách, kde ju aj v našich lesoch môžeme stretnúť, ako rastie v početných skupinách v strmých skalných brehoch. Ak človek má ešte to šťastie uvidieť par 100 ročnú skupinku pri jasnom zimnom slnku, keď všetky stromy už zhodili listy, uvidí sa odrážať jej kmeň farbami od žltej, cez oranžovú až tmavo červenú. Je vidieť, že v tomto strome doslova prúdi miazga. A jej čierne ihličie ešte viac zvýrazňuje jej jantárovú kôru.

Najstarší žijúci strom na svete je Borovica dlhoveká rastúca v Kalifornií s vekom 4800 rokov. Japonský bonsai štýl v tvarovaní borovíc je neprekonateľný a získava si aj vo svete stále väčšiu obľubu. Najstaršie borovice žijúce v pohorí Sierra Nevada v Kalifornií rastú práve v štýle bonsai a inšpirujú ľudí k sadeniu a tvarovaniu týchto stromov v malých miskách. V japonských rodinách sa predávajú z pokolenie na pokolenie viac ako 300 ročné borovice. V japonskej spoločnosti sú ľudia vlastniaci tieto exempláre zväčša vážení ľudia. Nečudo, veď je to ich živá rodinná kronika. Je dobré poznať vedomosti svojich predkov a stromy ich v sebe uchovávajú. Máš aj ty už svoj rodový strom? Ak nie, možno je práve nenáročná Borovica pre teba. Strom, ktorý si nesťažuje, strom, ktorý rastie aj cez bolesť, nezastaví ho vietor, sneh, sucho a často ani požiar. Je to strom, ktorý prekoná akúkoľvek prekážku, pretože to je slnko prevtelené za strom. Takáto je borovica. Milujú ju v Stredomorí, ale aj na Aljaške.

BIOTOP

Dobre sa jej darí v teplom počasí a v piesočnatých pôdach. Pôvodný druh rastúci  na suchých plochách vápencových pohorí strednej a južnej Európy. Nie je zriedkavá vo veľkých parkoch, záhradách a lesoch. Rozšírená v Stredomorí – horských oblastiach Balkánu, predhorí Álp, strednom Taliansku  na suchých plochách vápencových pohorí, severnej Afrike, Malej Ázii, Kryme, Kaukaze. Sekundárne sa vyskytuje v Severnej Amerike. Vždyzelený ihličnatý strom, vysoký asi 20 – 30 metrov. Konáre stromu sú strmo vystupujúce a tvarovo rozmanité. Kôra mladého stromu je hladká, neskôr hlboko rozbrázdená, no stále jemná na dotyk. Väčšinou už na mladých konároch je kôra veľmi tmavo sfarbená. Výhonky sú veľmi silné a hrubé. Spoznáte ich podľa veľmi dlhých tmavozelených skrútených ihlíc. Pichľavé ihlice im vyrastajú po dvoch z blanitej pošvy. Šišky rastú nalepené tesne na konároch a stáčajú sa smerom nadol.

Bulharská borovica čierna Pinus holdreichii, národný park Slavyanka Rezervácia Ali Botush v Bulharsku

HISTÓRIA 

Borovica svojim vzhľadom a húževnatosťou dáva jasne najavo, že tu žije milióny rokov a len tak ju niečo nezlomí.

Číňania verili, že stále zelená a ušľachtilá borovica dosahuje svojim vzpriameným a silným kmeňom nebo, podobne ako čestný človek, ktorý svojou silou a vštepenou cnosťou všetko prekoná.

Ľudové príslovie

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Význam pre pôvodných obyvateľov Ameriky: múdrosť, dlhovekosť, mier.  

Symbolom dlhovekosti, nesmrteľnosti, odhodlania, dokonalosti a trpezlivosti. Kelti pokladali borovicu za ohnivý strom – vyrábali z neho lúče a pochodne. Germáni za symbol dlhého, večného života a vytrvalosti. Pri borovici sa cítia v bezpečí melancholickí a ubolení ľudia.  

ZAUJÍMAVOSTI

  • Kedysi dávno bývalo zvykom dávať na rakvu pri spustení do zeme borovicovú vetvu. Číňania vysádzajú borovicu na hrob, aby duši zosnulého dodala silu a chránila jeho ostatky pred hnilobným rozkladom.  
  • Borovica čierna má veľmi živičnaté drevo, zväčša žlto sfarbené. Sirup alebo čaj z výhonkov borovice je veľmi účinný pri kašli a bronchitíde, uvoľňuje hlieny a zabíja baktérie. Tiež lieči zápaly obličiek a močového mechúra. Borovicový olej zmiešaný s rastlinným olejom, používa sa na masáže, pri bolestiach, dne, reumatizme a pri zlom prekrvení tela.
  • Najvoňavejší strom. Kvitne v máji až júni. V ponímaní pôvodných obyvateľov Ameriky je to „strom mieru“, pomáha zmierniť pocity viny a očistiť domov. Šišky a semená slúžia ako amulet plodnosti. Vrecko s ihličím vložené do kúpeľa poskytuje zázračnú očistu a obnovuje sily.
  • Krivonosy – tieto vtáky majú zvláštny tvar zobáka a sú špecializované na otváranie borovicových šišiek a vyťahovanie v nich ukrytých semien. Je zaujímavé, že sa rodia s rovnými zobáčikmi, ktoré sa pri dospievaní skrivia.

BOROVICA V MÁGII

Borovicové šišky sa nosia za účelom zvýšenia plodnosti a k dosiahnutiu veľmi vysokého veku. Šiška plná semien, zbieraná počas letného slnovratu, je mocným magickým pomocníkom. Pokiaľ jej vlastník skonzumuje každý deň zo šišky jedno semeno, stane sa nezraniteľným v boji. 

STROMOVÝ HOROSKOP

19.2.- 28.02. – 24.08.-02.09.

Spoločenský a impulzívny. Je dekoratívny a dokáže zdôrazniť svoje prednosti. Má rád útulný domov, cenné predmety a pevné zázemie. Je to tvrdý človek, húževnatý, odhodlaný  a odvážny. Pokora mu je cudzia. Ide stále vpred, je úspešný v každej činnosti, ktorú vykonáva. Má racionálne myslenie a organizačné schopnosti. Vlastný blahobyt a pohodlie je jeho všetkým. Nekomplikuje si zbytočne život. Nevyhľadáva spoločnosť, ale rád sa obklopuje príjemnými ľuďmi. Nešťastie ostatných ho síce dojíma, ale nič viac. Je zmyselný, impulzívny a ľahko sa nechá pripútať. I v láske je schopný vyvinúť značné úsilie k dosiahnutiu svojho cieľa, avšak nechá sa odradiť, znechutiť a hlboko prežíva každé sklamanie. Ale i z týchto milostných nepríjemností vie vyjsť so cťou.

Borovica čierna