Skip to content Skip to footer

Borovica čierna – Pinus nigra

BOROVICA ČIERNA

LATINSKÝ NÁZOV: Pinus nigra

Borovica čierna je magický strom, ktorá zahŕňa viac ako sto druhov. Borovica je strom tvarovateľný a prispôsobiteľný. Vydrží v podstate akékoľvek podmienky, ale miluje svetlé miesta na skalách, kde ju aj v našich lesoch môžeme stretnúť. Rastie v početných skupinách v strmých skalných brehoch. Ak človek má ešte to šťastie uvidieť pár 100 ročnú skupinku pri jasnom zimnom slnku, keď všetky stromy už zhodili listy, uvidí, ako sa jej kmeň odráža farbami od žltej, cez oranžovú až tmavočervenú. Je vidieť, ako v tomto strome doslova prúdi miazga, pričom čierne ihličie ešte viac zvýrazňuje jej jantárovú kôru.

Najstarší žijúci strom na svete – borovica dlhoveká, rastie v Kalifornií a má približne 4800 rokov. Japonský bonsaj štýl v tvarovaní borovíc je neprekonateľný a získava si vo svete stále väčšiu obľubu. Najstaršie borovice žijúce v pohorí Sierra Nevada v Kalifornií rastú práve v štýle bonsaj a inšpirujú ľudí, aby ich sadili a tvarovali v malých miskách. V japonských rodinách sa predávajú z pokolenia na pokolenie viac ako 300 ročné borovice. V japonskej spoločnosti sú ľudia vlastniaci tieto exempláre zväčša vážení ľudia. Nečudo, veď je to ich živá rodinná kronika. Je dobré poznať vedomosti svojich predkov a práve stromy ich v sebe uchovávajú.

Máš aj ty už svoj rodový strom? Ak nie, možno je práve nenáročná Borovica pre teba. Strom, ktorý sa nesťažuje, strom, ktorý rastie aj cez bolesť, nezastaví ho vietor, sneh, sucho a často ani požiar. Je to strom, ktorý prekoná akúkoľvek prekážku, pretože to je slnko prevtelené za strom. Takáto je borovica. Milujú ju v Stredomorí, ale aj na Aljaške.

BIOTOP

Borovici sa dobre sa darí v teplom počasí a v piesočnatých pôdach. Pôvodný druh rastúci na suchých plochách vápencových pohorí strednej a južnej Európy. Nie je zriedkavá vo veľkých parkoch, záhradách a lesoch. Borovica je rozšírená v Stredomorí – horských oblastiach Balkánu, predhorí Álp, strednom Taliansku na suchých plochách vápencových pohorí, severnej Afrike, Malej Ázii, Kryme, Kaukaze. Sekundárne sa vyskytuje v Severnej Amerike. Je to vždyzelený ihličnatý strom, vysoký asi 20 – 30 metrov, ktorého konáre strmo vystupujú. Kôra mladého stromu je hladká, neskôr hlboko rozbrázdená, no stále jemná na dotyk. Väčšinou už na mladých konároch je kôra veľmi tmavo sfarbená. Výhonky sú silné a hrubé. Spoznáte ich podľa veľmi dlhých tmavozelených skrútených ihlíc. Pichľavé ihlice im vyrastajú z blanitej pošvy po dvoch. Šišky rastú nalepené tesne na konároch a stáčajú sa smerom nadol.

Bulharská borovica čierna Pinus holdreichii, národný park Slavyanka Rezervácia Ali Botush v Bulharsku

HISTÓRIA 

Borovica svojim vzhľadom a húževnatosťou dáva jasne najavo, že tu žije milióny rokov a len tak ju niečo nezlomí.

Číňania verili, že stále zelená a ušľachtilá borovica dosahuje svojim vzpriameným a silným kmeňom nebo, podobne ako čestný človek, ktorý svojou silou a vštepenou cnosťou všetko prekoná.

Ľudové príslovie

PRIPISOVANÝ VÝZNAM

Význam pre pôvodných obyvateľov Ameriky: múdrosť, dlhovekosť, mier.  

Je symbolom dlhovekosti, nesmrteľnosti, odhodlania, dokonalosti a trpezlivosti. Kelti pokladali borovicu za ohnivý strom – vyrábali z neho lúče a pochodne. Germáni pokladali borovicu za symbol dlhého, večného života a vytrvalosti. Pri borovici sa cítia v bezpečí melancholickí a ubolení ľudia.  

ZAUJÍMAVOSTI

  • Kedysi dávno bývalo zvykom dávať na rakvu pri spustení do zeme borovicovú vetvu. Číňania vysádzajú borovicu na hrob, aby duši zosnulého dodala silu a chránila jeho ostatky pred hnilobným rozkladom.  
  • Borovica čierna má veľmi živičnaté drevo, zväčša žlto sfarbené. Sirup alebo čaj z výhonkov borovice je veľmi účinný pri kašli a bronchitíde, uvoľňuje hlieny a zabíja baktérie. Tiež lieči zápaly obličiek a močového mechúra. Borovicový olej zmiešaný s rastlinným olejom sa používa na masáže, pri bolestiach, dne, reumatizme a pri zlom prekrvení tela.
  • Najvoňavejší strom. V ponímaní pôvodných obyvateľov Ameriky je to „strom mieru“, pomáha zmierniť pocity viny a očistiť domov.
  • Krivonosy – tieto vtáky majú zvláštny tvar zobáka a sú špecializované na otváranie borovicových šišiek a vyťahovanie v nich ukrytých semien. Je zaujímavé, že sa rodia s rovnými zobáčikmi, ktoré sa pri dospievaní skrivia.
  • Kvitne v máji až júni.

BOROVICA V MÁGII

Šišky a semená slúžia ako amulet plodnosti. Vrecko s ihličím vložené do kúpeľa poskytuje zázračnú očistu a obnovuje sily. Šiška plná semien, zbieraná počas letného slnovratu, je mocným magickým pomocníkom. Pokiaľ jej vlastník skonzumuje každý deň zo šišky jedno semeno, nezraní sa v boji. 

STROMOVÝ HOROSKOP

19.2.- 28.02. – 24.08.-02.09.

Spoločenský a impulzívny. Je dekoratívny a dokáže zdôrazniť svoje prednosti. Má rád útulný domov, cenné predmety a pevné zázemie. Je to tvrdý človek, húževnatý, odhodlaný  a odvážny. Pokora mu je cudzia. Ide stále vpred, je úspešný v každej činnosti, ktorú vykonáva. Má racionálne myslenie a organizačné schopnosti. Vlastný blahobyt a pohodlie je jeho všetkým. Nekomplikuje si zbytočne život. Nevyhľadáva spoločnosť, ale rád sa obklopuje príjemnými ľuďmi. Nešťastie ostatných ho síce dojíma, ale nič viac. Je zmyselný, impulzívny a ľahko sa nechá pripútať. I v láske je schopný vyvinúť značné úsilie k dosiahnutiu svojho cieľa, avšak nechá sa odradiť, znechutiť a hlboko prežíva každé sklamanie. Ale i z týchto milostných nepríjemností vie vyjsť so cťou.

Borovica čierna